SohbetSila Script ile Sohbet'e Bağlan
Şair Olmak
Şair Olmak

Şair olmak; boğum boğum yükselen bir fırtınadan, nefes almak kadar haktır. Aklın kenarlarında iken anlamı olan delilikten dem vurmaktır. Kol kola girmiş korkuların arasından, keskin bakışların büyüsüz sızıntısıdır. Ölü evlerinden kalma ince çığlıkların salıncak seslerine karışmasıdır.

Şair olmak; Tedbiri olmayan bir gecenin, güne uzak olan şehridir. Adı konmamış bir çocuğun, dudak ucunda meşruiyetini istemesidir. Dönmeyen bir dilin söylemlerinden, anlamın sık elekle seçilmesidir. Tabiri caiz değil. Seçmek redde pay verir. Şair olmak, en onulmadık bir anda, amirini tanımayan bir emri vakidir.

Taarruza geçmekle savunulacak yer arasına mekik dokumaktır. Uyuşmuş ayakuçlarından, kaldırımın sivrilen köşelerine batmaktır.  Unutmak ile hatırlayamamak arasındaki ince çizgiyi boyamaktır. Varlık ile yokluk arasında beliren tonu tanımlamaktır.

Yığıntı yığıntı büyüyen harflerin çöktüğü kelimeleri, bir boşlukta ağırlamaktır. Yağmur damlalarının arasındaki tamahkâr telaşın dindiği yeri bulmaktır.

Şair olmak; yitik olanın ıslığını, en sert yerinden bıçak ağzıyla koparmaktır. Gölgesi pencereye vurmuş bir siluetten, hikâyenin en can alıcı yerini yakalamaktır. Kalabalık evlerin arasında, gittikçe artan yalnızlığı üç noktalarda umuda bırakmaktır. Teşbihte hata yok. Şair ancak kendi dilindeyken masum kalan yalnızlığın asli felaketini bilir.

Şair olmak; kurşunun isine dayanan soluğa, maaleseflerin hatırına can vermektir. Yüreğin uçukladığı yerde, avunmanın en hayâlı hâlini gizlemektir. Ertesinde azığı olmayacak bir yolu, an yordamıyla yürümektir. Gözlerin parça parça camlarından, çalıntı kristaller işlemektir. Hatırı sayılır bir koyulukta renklerin haddini sezmektir.

Şair olmak; cümlelerin isabetinde, aciz kalanların sıradan cambazlığıdır. Sıradan olmayan bir deyimi arayıp ıskalamaktır. Ömrü kavgaya sürükleyen, o iki nefes arasında, latifelerle göz boyamaktır. Parmak uçlarının değdiği gökyüzünden, gövdesindekileri duymaktır. Ona değen çatıların kirinden, hayat izi taşıyan köşeler çalmaktır.

Şair olmak; demin rengini çıkardığı yerden pası ayıklamaktır. Mutlak bir şaşkınlıkta şüphe kurdu ile kımıldamaktır. Bazı hislerin karşılığı yoktur sözlüklerde, bunu anlamaktır. Mesela; özleme özlem denmeseydi,  korkuya korku, sevmek bu şekilde bilinmeseydi… Ayrılık tek kelimde kendini göstermeseydi… Herkes bir Fuzuli bir Baki olurdu. Herkesin bir Mona Rosa’sı yazılırdı. Her şiir yeniden, yeriyle avuçlanırdı.

Şair olmak; adı olmayan bir çocuğu, kalabalıklar içinde tasvirsiz aramaktır. Avuç içi kıvrımlarından öldürmeyen krampa yakalanmaktır. Boşluk doldurulamayan yerde, yığıntılarla o çocuğu sormaktır. Şair olmak içinden geçenlere, ad veremeyecek kadar kelimelerle kavgalı kalmaktır. Kalemin kayda geçtiği hummalı bir arayış kargaşasıdır.

BİLGİLER
tarafından 19 Kasım 2014 - 22:53 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 745 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
SohbetSila - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Sakın ihmal Etmeyin

Baş ağrısı ve havale! Sakın ihmal etmeyin.Glioblastoma, ya da diğer adıyla glioblastoma multiforme, bütün beyin... [Devamı]

Sakın ihmal Etmeyin
Kayseri Sohbet

SohbetSila Kayseri Sohbet odalarımıza hoş geldniz.Kayseri Türkiye’nin on beş Büyük İlinden birisidir, burada insanlar... [Devamı]

Kayseri Sohbet
Sila Sohbet Sıla Chat

SohbetSila Mobil Cet Sıla sohbet odaları yaşadığı ilim ülkenin hasretini özlemini yaşayanlar için hazırladığımız... [Devamı]

Sila Sohbet Sıla Chat
Susmak İstiyorum

Sadece Susmak İstiyorum !! Yalan İnsanları Kaale Almadan… Sahte Yüzleri Görmeden… Haklıyken Haksız Gözüksem... [Devamı]

Susmak İstiyorum
Dost Bakışlı Kadın

Ve kadın çocukluğa açılan kapı, küçük bir cimcime uçarı, pamuk şekeri çikolata tadı. Masumca küsmesi kızdırırkenki... [Devamı]

Dost Bakışlı Kadın
Hadise – Şampiyon

Hadise Şampiyon 2017 Albümü Dinle sayfamıza hoş geldiniz. Hadise’nin 2017 yılında çıkarmış olduğu albümü... [Devamı]

Hadise – Şampiyon
Rüyada Hamile Görmek

Rüyada hamile olduğunu gören kadının, mal ve mülkünün artmasına, övülmeye, izzet ve şerefe nail olmaya tabir... [Devamı]

Rüyada Hamile Görmek

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.