SohbetSila Script ile Sohbet'e Bağlan
Papa Türkiye’den Ne İstiyor
Papa Türkiye’den Ne İstiyor

Kutsiyetpenahları” ve “Yüce kişilik” hitabıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Papa Fransuva’ya yazdığı mektup hâlâ tartışıladursun, Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı yaptığı açıklamalarla Papa’nın Türkiye ziyaretine dair önemli ipuçları verdi.

Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı Papa Franciscus’un Türkiye ziyaretinin neden önem taşıdığını açıkladı.

Bu ziyaret neden bu kadar önemli?

Papa’ya güven mektubunu sunmasının, Papa Franciscus’un ay sonunda Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesine denk gelmesiyle ayrı bir anlam kazandığını söyleyen Paçacı, “Bu ziyaretin, Vatikan tarafından çok önemli bir ziyaret olarak görüldüğünü görmüş olduk. İki taraf da bu görüşmeye, çok iyi bir şekilde hazırlanıyor. İki taraf da bu görüşmeye büyük önem atfediyor” dedi.

Vatikan İçin Değiştirilmesi Gerekiyor

“Vakıf malları konusunda bir öneri, çözüm götürüldü mü” sorusu üzerine Büyükelçi Paçacı, “Bu, Türkiye’nin Vatikan’a özellikle yaptığı bir şey değil” diyerek Türkiye’nin, ciddi şekilde bunu sağlamak için devlet yapılanmasını Vatikan için değiştirmesi gerektiğini vurguladı. Paçacı, diğer cemaat ve vakıflara iadelerin yapıldığını, gelecek yılki seçimlerden sonra anayasa konusunun yeniden gündeme alınabileceğini, belki o sırada bu konunun da tekrar gündeme gelebileceğini sözlerine ekledi.

“Türkiye, herkes için sığınak olmuş vaziyette”

“Vatikan’ın Türkiye’den Ortadoğu’da Hristiyanların korunması yönünde özel bir beklentisi olabilir mi” şeklindeki soru üzerine Büyükelçi Mehmet Paçacı, “Özel bir beklentiden ziyade Türkiye herkese kucağını açmış vaziyette. Bunun da görüldüğünü düşünüyorum. Hristiyan, Katolik, Süryani, Keldani bunlar buraya geliyorlar. Son olarak Cumhurbaşkanımız Yezidileri kabul etti. Türkiye, herkes için sığınak olmuş vaziyette.”

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı, Vatikan nezdinde göreve başlamasından ötürü Papa Franciscus’a güven mektubunu sunduktan sonra ruhani liderin kasım sonunda gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinin Vatikan’da önemsendiğini söyledi.

Papa’ya Erdoğan’ın İyi Dilek Ve Selamlarını İletti

Güven mektubu sunum töreninin iyi geçtiğini belirten Büyükelçi Paçacı, Papa’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi dilek ve selamlarını ileterek güven mektubunu sunduğunu kaydetti. Paçacı, Papa’ya , hattat Ahmet Zeki Yavaş’ın, üzerinde bir Sufi sözü olan “Sevgi, soylu insanların özelliğidir” yazan tablo hediye ettiğini söyledi. Büyükelçilerin mutat olduğu üzere devlet başkanlarına sunması gereken güven mektubunu Papa Franciscus’a takdim ettiğini dile getiren Büyükelçi Paçacı, “Bu ziyaretten duyduğumuz onuru ifade ettik. Aynı zamanda cumhurbaşkanımızın iyi dileklerini ve selamlarını ilettik. Ziyaret tabii çok olumlu geçti. Mutat olan bir ziyaret. Olumlu bir ziyaret oldu” dedi.

“Dialog istiyoruz”

Papa Franciscus’un Türkiye ziyaretinde 1915 olaylarının gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna Paçacı, şu yanıtı verdi:”Beklemiyoruz. Bahsederler mi bilmiyoruz? Biz şöyle düşünüyoruz: “Papa, sürekli diyalogdan, barıştan bahsediyor bunu çok güçlü bir şekilde savunuyor. Türkiye’nin pozisyonu da esasında Ermeni tarafıyla bir diyaloğa girmek. Türkiye, konuşmaya başlamak istiyor. En azından Türkiye’nin bu tavrının destekleneceğini düşünüyoruz. Türkiye, Türk ve Ermeni tarafında diyalog olsun istiyor. Bu diaspora olabilir. Türkiye’nin bu tavrının, hem seküler hem de Vatikan gibi dini otoritelerce desteklenmesi bekleniyor.”

Katolik cemaatinin taşınmazlarının iadesi konusu

Papa’nın ziyaretinde gündeme gelebilecek konulardan biri olan Türkiye’deki Katolik cemaatinin taşınmazlarının iadesi ve bu hususa Türkiye’nin sıcak bakmamasının hatırlatılmasına üzerine Mehmet Paçacı, “Bu talep, Vatikan’ın kendi devlet yapılanmasından ileri gelen bir talep. Türkiye’nin de bu talebi karşılayamaması reddetmesi değil de karşılayamaması onun kendi devlet yapılanmasından kaynaklanan bir durum. O yüzden asimetrik bir durum söz konusu” ifadesini kullandı.

Cemaati Bile Olmayan Kiliselere İade Etti

Türkiye’nin, diğer cemaatlerin vakıflaşmasını sağladığına, onların kendi mülklerine sahip olduğuna dikkati çeken Paçacı, şöyle devam etti: “Hatta, biraz önce söylediğim demokratikleşme, hakların, özgürlüklerin verilmesini de buna katmak gerekir. Türkiye, vakıf mallarının iadesini bir kerede yaptı. Hiç ikiletmeden yaptı. Milyarlarca dolarlık iade yaptı. Cemaati bile olmayan kiliselere iade etti. Başın üzerine konması gerekir böyle bir Türkiye. Aynı şeyi Balkanlar’da Müslüman cemaatler yapmaya çalışıyorlar, bin dereden su getiriyorlar. Bulgaristan’da ırkçılar gösteri yapıyor. Diğer taraftan Yunanistan, özgürlükler, AB ülkesi Atina’da Müslümanların ibadet edebileceği bir tane cami yok. Dolayısıyla Türkiye bütün bunları aşmış vaziyette. Daha da ileri götürmek istiyor.”

“İki taraf da ziyaretin öneminin farkında”

Papa’ya güven mektubunu sunmasının, Papa Franciscus’un ay sonunda Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesine denk gelmesiyle ayrı bir anlam kazandığını söyleyen Paçacı, “Bu ziyaretin, Vatikan tarafından çok önemli bir ziyaret olarak görüldüğünü görmüş olduk. İki taraf da bu görüşmeye, çok iyi biri şekilde hazırlanıyor. İki taraf da bu görüşmeye büyük önem atfediyor” diye konuştu. Büyükelçi Mehmet Paçacı, “Dünyanın, özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu bu sıkıntılı dönemde bu ziyaretin gerçekleşmesi ve dünyaya olumlu mesajlar verilmesi, bu sıkıntıların giderilmesi, şiddetin durması, barışın bölgeye hakim olması konusunda önemli mesajların verilebileceği bir fırsat olarak öne çıkıyor bu ziyaret” dedi.

 “Ziyarete ilişkin güvenlik endişem yok”

Vatikan’da Papa Franciscus’un ziyaretine ilişkin dün yapılan basın brifinginde 2006’da bir önceki Papa 16. Benediktus için alınan yoğun güvenlik önlemlerinin hatırlatan bir gazetecinin, Papa Franciscus için bir güvenlik endişesi olup olmadığı sorusuna Büyükelçi Paçacı, “Hayır böyle bir endişem yok” yanıtını verdi.

haber oku,haber izle,güncel haberler,son dakika haberler,sohbetsila haberler,güncel haberler,güncel haber oku

BİLGİLER
tarafından 19 Kasım 2014 - 08:56 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 540 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
SohbetSila - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Sakın ihmal Etmeyin

Baş ağrısı ve havale! Sakın ihmal etmeyin.Glioblastoma, ya da diğer adıyla glioblastoma multiforme, bütün beyin... [Devamı]

Sakın ihmal Etmeyin
Kayseri Sohbet

SohbetSila Kayseri Sohbet odalarımıza hoş geldniz.Kayseri Türkiye’nin on beş Büyük İlinden birisidir, burada insanlar... [Devamı]

Kayseri Sohbet
Sila Sohbet Sıla Chat

SohbetSila Mobil Cet Sıla sohbet odaları yaşadığı ilim ülkenin hasretini özlemini yaşayanlar için hazırladığımız... [Devamı]

Sila Sohbet Sıla Chat
Susmak İstiyorum

Sadece Susmak İstiyorum !! Yalan İnsanları Kaale Almadan… Sahte Yüzleri Görmeden… Haklıyken Haksız Gözüksem... [Devamı]

Susmak İstiyorum
Dost Bakışlı Kadın

Ve kadın çocukluğa açılan kapı, küçük bir cimcime uçarı, pamuk şekeri çikolata tadı. Masumca küsmesi kızdırırkenki... [Devamı]

Dost Bakışlı Kadın
Hadise – Şampiyon

Hadise Şampiyon 2017 Albümü Dinle sayfamıza hoş geldiniz. Hadise’nin 2017 yılında çıkarmış olduğu albümü... [Devamı]

Hadise – Şampiyon
Rüyada Hamile Görmek

Rüyada hamile olduğunu gören kadının, mal ve mülkünün artmasına, övülmeye, izzet ve şerefe nail olmaya tabir... [Devamı]

Rüyada Hamile Görmek

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.