SohbetSila Script ile Sohbet'e Bağlan
Kürtleri Birbirine Düşüren Hamle!
Kürtleri Birbirine Düşüren Hamle!

Kobani‘ye yapılan yardım Irak’taki Kürt gruplar arasında da ‘yardımı kimin yaptığına’ ilişkin bir tartışma yarattı.

Kobani’ye ilişkin peş peşe sıcak gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin PYD’ye silah indirmesinin ardından Türkiye’nin dePeşmergeye, Kobani’ye geçebilmeleri için kapıyı açacağı ortaya çıkmıştı.

PYD’den dikkat çeken bir açıklama geldi: “Peşmergenin Kobani’ye gelmesine ihtiyaç olmayabilir. Peşmergeden çok bize silah gerekiyor. Peşmerge kendi bölgesinde IŞİD’e karşı savaşsın.”

Öte yandan Kobani’ye yardım Irak’taki Kürt gruplar arasında da ‘yardımı kimin yaptığına’ ilişkin bir tartışma yarattı.

‘Kobani Kantonu Eşbaşbakanı’ Enver Müslim, ABD’nin Kobani’ye silah yardımı ve Peşmerge güçlerinin Kobani’ye gelmesi konusunu BBC Türkçe’ye değerlendirdi.

Müslim ABD uçaklarının havadan silah yardımıyla ilgili şunları söyledi:

“Dün akşam ABD uçakları Kobani’ye silah yardımında bulundu. Gençler de gitti silahları aldı. Bize silah, ilaç ve gıda yardımında bulundular. Aldığımız malzemeler yerine sağlam bir şekilde ulaştı. Bize bu yardımı yapanlara teşekkür ediyoruz. Yardımların sürmesini istiyoruz. IŞİD’i bitirmemiz için silah şarttır.”

PEŞMERGEYE İHTİYAÇ OLMAYABİLİR

Müslim Peşmerge güçlerinin Kobani’ye gelmesine ihtiyaç olmayabileceğini bu güçlerin önce YPG ile görüşmeleri gerektiğini belirtti:

“Peşmerge’nin bize gelmesinden çok bize silah gerekiyor. Eğer Peşmerge gelecekse YPG ile irtibata geçsin. İhtiyaç olursa YPG ‘gelin’ der. Eğer olmazsa ‘silah yardımı yapın’ der. İhtiyaç olmazsa Peşmerge kendi bölgesinde IŞİD’e karşı savaşsın, bize silah da göndersin. Savaşacak gençlerimiz var.”

Müslim, Kobani’deki çatışma ortamını değerlendirirken, çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü, IŞİD’in ilerlemek istediğini ancak ilerleyemediğini, Kobani’nin yüzde 70’inin YPG’nin; yüzde 30’unun ise IŞİD’in elinde olduğunu söyledi.

KÜRT GRUPLAR ARASINDA TARTIŞMA ÇIKTI

KYB politbürosu, silahları Kobani’ye ulaştıranın kendileri olduğunu  iddia ederken IKBY Başkanlığı, silahların “Kürdistan yönetimi ve halkı” adına  gönderildiğini duyurdu.

KYB politbürosundan yapılan yazılı açıklamada, Kobani’ye silah  yardımının ulaştırılması için ABD ile yoğun temaslar içinde olduğu belirtilerek,  “KYB, Kobani kuşatmasının ilk gününden itibaren Halk Savunma Birlikleri (YPG)  savaşçılarıyla sürekli iletişim halindeydi. Kobani’nin kurtarılması için  bölgedeki devletler ile Arap dünyasındaki demokrat partiler ve uluslararası bütün  güçlerle her türlü siyasi ve diplomatik ilişkileri yürüttük. Silah ve lojistik  desteklerimiz de özel kanallarla Kobani’ye ulaştırıldı” denildi.

Açıklamada ayrıca Suriye’nin kuzeyindeki kantonların, Kürt bölgesinde  tanınması için KYB’nin yoğun çaba sarfettiği, bunun sonucunda “Kürdistan Bölgesel  Parlamentosu”nun, kantonları tanıma kararı aldığı ileri sürüldü.

 IKBY: PROPAGANDA YAPIYORLAR 

IKBY Başkanlığından yapılan açıklamada ise KYB siyasi propaganda  yapmakla suçlandı. ABD uçaklarıyla Kobani’ye silah ve patlayıcı maddelerinin  ulaştırılmasından sonra KYB politbürosunun, hakikatleri çarpıttığı ifade edilen  açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Süleymaniye ve Erbil’deki antiterör güçleri, yeni ve daha önceki  silah yardımlarını Kürdistan hükümeti adına Kobani’ye göndermiştir. Bütün bunlar,  Kürdistan yönetimi ve halkı adına ABD savaş uçaklarıyla yerine ulaştırılmıştır.”

Bölgesel Başkanlık, gönderilen silah ve patlayıcıların 21 tondan  oluştuğunu, söz konusu yardımların tamamının Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan  yüklendiğini ve 28 paraşütle Kobani’ye indirildiği bilgisini paylaştı.

BİLGİLER
tarafından 21 Ekim 2014 - 09:08 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 471 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
SohbetSila - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Sakın ihmal Etmeyin

Baş ağrısı ve havale! Sakın ihmal etmeyin.Glioblastoma, ya da diğer adıyla glioblastoma multiforme, bütün beyin... [Devamı]

Sakın ihmal Etmeyin
Kayseri Sohbet

SohbetSila Kayseri Sohbet odalarımıza hoş geldniz.Kayseri Türkiye’nin on beş Büyük İlinden birisidir, burada insanlar... [Devamı]

Kayseri Sohbet
Sila Sohbet Sıla Chat

SohbetSila Mobil Cet Sıla sohbet odaları yaşadığı ilim ülkenin hasretini özlemini yaşayanlar için hazırladığımız... [Devamı]

Sila Sohbet Sıla Chat
Susmak İstiyorum

Sadece Susmak İstiyorum !! Yalan İnsanları Kaale Almadan… Sahte Yüzleri Görmeden… Haklıyken Haksız Gözüksem... [Devamı]

Susmak İstiyorum
Dost Bakışlı Kadın

Ve kadın çocukluğa açılan kapı, küçük bir cimcime uçarı, pamuk şekeri çikolata tadı. Masumca küsmesi kızdırırkenki... [Devamı]

Dost Bakışlı Kadın
Hadise – Şampiyon

Hadise Şampiyon 2017 Albümü Dinle sayfamıza hoş geldiniz. Hadise’nin 2017 yılında çıkarmış olduğu albümü... [Devamı]

Hadise – Şampiyon
Rüyada Hamile Görmek

Rüyada hamile olduğunu gören kadının, mal ve mülkünün artmasına, övülmeye, izzet ve şerefe nail olmaya tabir... [Devamı]

Rüyada Hamile Görmek

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.