SohbetSila Script ile Sohbet'e Bağlan
Kurban alacaklar dikkat! Farkları çok büyük
Kurban alacaklar dikkat! Farkları çok büyük
kurban alacaklar dikkat!!

kurban alacaklar dikkat!!

 

İstanbul’un iki yakasındaki kurbanlıklar arasında fiyat farkları oluştuğu ortaya çıktı.

Anadolu’dan Avrupa yakasına kurbanlık geçişine izin verilmediği için, büyükbaş hayvan sayısının az olduğu Avrupa yakasında kurbanlık fiyatları 2 bin lira daha pahalı.

İstanbul’da kurbanlık hayvanların karşı yakaya geçememesi nedeniyle Anadoluyakasının fiyatları, Avrupa’ya göre bir hayli ucuz. İki yaka arasındaki fark büyükbaşta 2 bin liraya kadar çıksa da her iki yakada da hayvan sahipleri satışlardan memnun. Küçükbaş fiyatlarında ise fark gözükmüyor. İki yakada da küçükbaş fiyatları 350-850 TL arasında değişiyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık hayvanların satıldığı pazarlar da hareketlendi. Belediyeler tarafından kendilerine kiralanan bölgelerde hayvanlarıyla beraber 15 günlük İstanbul macerası yaşayan kurban satıcıları son pazarlıklarını yapmaya başladı.

Avrupa yakasının yeni ilçelerinden Sultangazi’deki hayvan pazarında satıcılar, kiraladıkları çadır başına 5 bin 500 lira kira ödüyor. ‘Türkiye’nin en büyük hayvan pazarı’ olarak duyurulan ve 600 çadırın olduğu pazarda, vatandaş fiyatların yüksekliğinden şikayetçi. Satıcılar ise belediyeye ödedikleri paranın kurbanlık hayvan fiyatlarını da etkilediğini söylüyor ve bir torba yem fiyatının 50 lira olduğuna dikkat çekiyor.

FİYAT 1000 TL ZAMLANDI

Bu pazarda, İstanbul’un iki yakası arasında hayvan geçişlerine izin verilmemesi nedeniyle daha çok Trakya bölgesinden gelen küçük ve büyükbaş hayvanlar satışa sunuluyor. Büyükbaş hayvanların ortalama fiyatı 5 – 8 bin lira arasında değişiyor.

Satıcılardan Mustafa Aydın, ”Fiyatlar geçen seneye göre 1000 lira arttı. Sultangazi Belediyesi’ne verdiğimiz çadır kirası ve hayvanın beslenmesi için aldığımız yemler hayvan fiyatlarını da yükseltiyor. Bir hayvandan en fazla 500 lira kazanıyoruz” diyor.

Pazara getirdiği 60 büyükbaştan sadece 4 tane kaldığını söyleyen Ekrem Karabaş satışlardan birhayli memnun. Sattığı kurbanlıklar arasında fiyatı 12 bin lirayı bulan hayvanların da olduğunu belirten Karabaş, bu fiyattaki bir kurbanlıktan 900 kilo et elde edilebileceğini söylüyor.

MARKETLERDE HİSSELİ SATIŞ

Süpermarketlerde ise hayvan pazarlarından farklı olarak kurbanlık hayvanlar kesilmiş ve paketlenmiş bir şekilde satışa sunuluyor. Kurbanlıkları hisse olarak satışa çıkaran Carrefour, Kipa ve Migros gibi marketler kilosu 42 liraya denk gelen 5’e bölünmüş küçükbaş kurbanlık hayvanı 12-14 kilo arasında değişen paketler halinde 599 liradan satışa çıkarıyor. Büyükbaş hayvanların 18-20 kiloluk hissesi ise 790 lira.

ANADOLU’DA KİRA DA UCUZ

Çadır kirası 5 bin lira olan Ümraniye Hekimbaşı spor Tesisleri’ndeki kurban pazarında ise Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Günaydoğu’dan gelen kurbanlıklar satışa sunuluyor. Burada da hayvan sahipleri satışlardan oldukça memnun görünüyor. Ümraniye’deki pazar alanına getirdiği 30 büyükbaş hayvanın 26’sını 4 günde sattığını belirten Tokatlı satıcı Ali Ökkeş geçen seneye göre satışlarının daha iyi olduğunu söylüyor.

Çadırlarda da alıcı bekleyen hayvanların başında sıkı pazarlıklar yapan alıcılar gözleniyor. Eli boş dönmemek için uzun uzun pazarlık yapan alıcılar 4-6 bin lira olan ortalama büyükbaş fiyatını olabildiğince aşağı çekmeye çalışıyor. Tokatlı satıcılardan Satılmış Biçer da Avrupa ve Anadolu yakası arasındaki fiyatlarda 2 bin liralık bir fark olduğuna dikkat çekiyor. Pazara getirdiği 26 büyükbaş hayvandan 9’unu 4 günde sattığını anlatanBiçer, satışların geçen yıla göre iyi olduğunu belirtiyor.

BİLGİLER
tarafından 25 Eylül 2014 - 09:59 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 591 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
SohbetSila - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
    Burhan Çakmak Yorum 11:56 Eylül 29th, 2014 de Yazılmıştır..

    haberleriniz çok güzel devamını bekleriz

 

SON YAZILAR
Sakın ihmal Etmeyin

Baş ağrısı ve havale! Sakın ihmal etmeyin.Glioblastoma, ya da diğer adıyla glioblastoma multiforme, bütün beyin... [Devamı]

Sakın ihmal Etmeyin
Kayseri Sohbet

SohbetSila Kayseri Sohbet odalarımıza hoş geldniz.Kayseri Türkiye’nin on beş Büyük İlinden birisidir, burada insanlar... [Devamı]

Kayseri Sohbet
Sila Sohbet Sıla Chat

SohbetSila Mobil Cet Sıla sohbet odaları yaşadığı ilim ülkenin hasretini özlemini yaşayanlar için hazırladığımız... [Devamı]

Sila Sohbet Sıla Chat
Susmak İstiyorum

Sadece Susmak İstiyorum !! Yalan İnsanları Kaale Almadan… Sahte Yüzleri Görmeden… Haklıyken Haksız Gözüksem... [Devamı]

Susmak İstiyorum
Dost Bakışlı Kadın

Ve kadın çocukluğa açılan kapı, küçük bir cimcime uçarı, pamuk şekeri çikolata tadı. Masumca küsmesi kızdırırkenki... [Devamı]

Dost Bakışlı Kadın
Hadise – Şampiyon

Hadise Şampiyon 2017 Albümü Dinle sayfamıza hoş geldiniz. Hadise’nin 2017 yılında çıkarmış olduğu albümü... [Devamı]

Hadise – Şampiyon
Rüyada Hamile Görmek

Rüyada hamile olduğunu gören kadının, mal ve mülkünün artmasına, övülmeye, izzet ve şerefe nail olmaya tabir... [Devamı]

Rüyada Hamile Görmek

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.