SohbetSila Script ile Sohbet'e Bağlan
Kimliğini Kaybedene Müjdeli Haber
Kimliğini Kaybedene Müjdeli Haber

Kimliğini kaybeden vatandaşlara sevindirici haber Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’den geldi. Canikli, “Sistem sayesinde kayıp ve çalıntı kimlikle artık şirket kurulamayacak” dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ni (MERSİS) uygulamalı olarak test etti. Bakan Canikli, “Sistem sayesinde kayıp ve çalıntı kimlikle artık şirket kurulamayacak” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin (MERSİS) tanıtım toplantısına katıldı. Hilton Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Canikli, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yeni reformist özünün önemli yansımalarından birinin de MERSİS uygulaması olduğunu söyledi.

MERSİS ile Türkiye’deki ticaretin en kolay, en hızlı ve en güvenli şekilde yapıldığı bir ülke haline getirme yolunda önemli bir adım olduğunu söyleyen Bakan Canikli, “MERSİS sistemi, ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda yürüttüğü ve kaydedildiği, ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolandığı, aynı zamanda da elektronik ortamda sunulduğu bir sistemdir” dedi.

“Ülkemizde e-devlet uygulamaları için dört temel veri tabanı bulunuyor” diyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS), Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT), Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ve Bakanlığımızca uygulamaya alınan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS). Bunlar birbirine bağlantılı ve son derece başarılı bir uygulama gerçekleştiriliyor” dedi. Bu dört veri tabanı birbirleriyle bağlantılı ve son derece başarılı şekilde uygulanıyor” diye konuştu.

Tek bir MERSİS numarası ile işlemlerin yürütüldüğünü söyleyen Bakan Nurettin Canikli, “Sistem ile bilgilere güvenli ve kolay ulaşım sağlanılıyor. Ticaret sicili kayıtlarının merkezi bir veri tabanında birleştiriyor iş süreçlerinin standardizasyonu ve uygulama birliğinin elde ediliyor tek noktadan. Anlık verilerle analiz ve raporlamaları yapılıyor. Yapılacak analizlerle etkin kamu politikalarının oluşturuluyor” ifadelerini kullandı.

“SİSTEMDE BİR EKSİKLİK VAR”

Sistemde tek bir eksikliğin olduğunu söyleyen Bakan Canikli şunları söyledi: ” Tüm işlemler elektronik ortamda sonuçlandırılıyor, ancak ilan için şu andaki geleneksel yöntem kullanılıyor demek oluyor ki , Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edilmesi lazım geliyor . Bununla alakalı elektronik ticarette kuralları düzenleyen bir yasa çıktı. Orada kuruluş ve tescil işlemleri elektronik ortamda yapılması halinde ilan işleminin de elektronik ortamda gerçekleştirilmesi önerisinde bulunduk. Ama muhalefet partilerimiz itiraf etmediği için kanuna monte edemedik. Bunu ben otobandan giderken stabilize yola düşmek gibi görüyorum. Bunun da yapılması lazım geliyor . İnşallah tamamlayacağız. Elektronik imza dahil bütün hukuki netice doğuran işlemler için bu uygulanabilirken kamuya gazete ile duyurulması anlamlı değil.”

“KAYIP VE ÇALINTI KİMLİKLE ARTIK ŞİRKET KURULAMAYACAK”

MERSİS ile şirket işlemlerine ilişkin bugüne kadar yaşanan birçok sıkıntıyı da ortadan kaldıracağını söyleyen Bakan Canikli, uygulama ile çalıntı kimliklerle şirket kuruluşu meselesinin de ortadan kalkacağını, kayıp ve çalıntı kimlikle artık şirket kurulmayacağını vurguladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 238 adet ticaret sicili müdürlüğünün tamamında MERSİS üzerinden hizmet verilmeye başlandığını, MERSİS üzerinden bugüne kadar toplam 402 bin 456 işlem gerçekleştirildiğini, MERSİS’e kayıtlı kullanıcı sayısının ise 221 bin 258’e ulaştığını söyledi.

Tanıtımın ardından Bakan Canikli ve beraberindekiler Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ni uygulamalı olarak anlatıp test ettiler.

 • BİLGİLER
  tarafından 06 Kasım 2014 - 10:33 tarihinde yayınlandı.
  GÖSTERİM SAYISI
  Bu Yazı Şuana Kadar 502 kez Okunmuştur.
  PAYLAŞ
  facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
  SohbetSila - Reklam Alanı
  reklam-alani-banneri11
  Yorum yapın
  İsim
  :
  E-Posta
  :
  WebSite
  :
  Yorumunuz
  :

   

  SON YAZILAR
  Sakın ihmal Etmeyin

  Baş ağrısı ve havale! Sakın ihmal etmeyin.Glioblastoma, ya da diğer adıyla glioblastoma multiforme, bütün beyin... [Devamı]

  Sakın ihmal Etmeyin
  Kayseri Sohbet

  SohbetSila Kayseri Sohbet odalarımıza hoş geldniz.Kayseri Türkiye’nin on beş Büyük İlinden birisidir, burada insanlar... [Devamı]

  Kayseri Sohbet
  Sila Sohbet Sıla Chat

  SohbetSila Mobil Cet Sıla sohbet odaları yaşadığı ilim ülkenin hasretini özlemini yaşayanlar için hazırladığımız... [Devamı]

  Sila Sohbet Sıla Chat
  Susmak İstiyorum

  Sadece Susmak İstiyorum !! Yalan İnsanları Kaale Almadan… Sahte Yüzleri Görmeden… Haklıyken Haksız Gözüksem... [Devamı]

  Susmak İstiyorum
  Dost Bakışlı Kadın

  Ve kadın çocukluğa açılan kapı, küçük bir cimcime uçarı, pamuk şekeri çikolata tadı. Masumca küsmesi kızdırırkenki... [Devamı]

  Dost Bakışlı Kadın
  Hadise – Şampiyon

  Hadise Şampiyon 2017 Albümü Dinle sayfamıza hoş geldiniz. Hadise’nin 2017 yılında çıkarmış olduğu albümü... [Devamı]

  Hadise – Şampiyon
  Rüyada Hamile Görmek

  Rüyada hamile olduğunu gören kadının, mal ve mülkünün artmasına, övülmeye, izzet ve şerefe nail olmaya tabir... [Devamı]

  Rüyada Hamile Görmek
  
  Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.